MT250398 Series
Bore size 250mm, OD 398mm, 2~108 rings
MT250398 slip rings
  • Standard compact series slip ring with bore size 250mm(used for <=250mm),*Attention:if required through bore <250mm,this can be solved by adding a sleeve inside the bore.
Standard series PART# Explanation
Product Quality Level Table
Products Level CodeMax speedWorking LifeContact Material
VC150RPM10Million Revs.Precious Metal
VD250RPM20Million Revs.Precious Metal
Specification
Mechanical dataElectrical data
ParameterValueParameterValue
Working LifeSee Prod Quality LevelPowerSignal
Working Temp.-30℃~80℃Insulation Res≥1000MΩ/500VDC≥1000MΩ/500VDC
Operating Humidity0~85% RHLead WiresAWG16#TeflonAWG22#Teflon
Contact MaterialSee Prod Quality LevelLead LengthStandard 300mm
Housing MaterialAluminium AlloyDielectric Strength1000VAC@50Hz,60s
Torque0.1N.m;+0.03/6ringRes Noise<0.01Ω
Protection gradeIP51
MT250398 Series Parts# List
Part#10ASignal/5ALength(mm)Part#10ASignal/5ALength(mm)
MT250398-S0202 104 MT250398-S36036 382
MT250398-P021020104 MT250398-P0610-S30630 382
MT250398-S0303 112 MT250398-P1210-S241224 382
MT250398-P031030 112 MT250398-P3610360 382
MT250398-S0606 136 MT250398-S42042 430
MT250398-P0210-S0424 136 MT250398-P0610-S36636430
MT250398-P0410-S0242 136 MT250398-P1210-S301230430
MT250398-P061060 136 MT250398-S48048 478
MT250398-S12012 184 MT250398-P0610-S42642478
MT250398-P0210-S10210184 MT250398-P0910-S39939478
MT250398-P0310-S0939184 MT250398-P1210-S361236478
MT250398-P0610-S0666184 MT250398-P1810-S301830478
MT250398-P0810-S0484184 MT250398-P2410-S242424478
MT250398-P1010-S02102184 MT250398-S60060 577
MT250398-P1210120184 MT250398-P0610-S54654577
MT250398-S18018 232 MT250398-P0910-S51951577
MT250398-P0210-S16216232 MT250398-P1210-S481248577
MT250398-P0410-S14414232 MT250398-S72072 676
MT250398-P0610-S12612232 MT250398-P0610-S66666676
MT250398-P0810-S10810232 MT250398-P1210-S601260676
MT250398-P1010-S08108232 MT250398-P2410-S482448676
MT250398-P1210-S06126232 MT250398-P3610-S363636676
MT250398-P1410-S04144232 MT250398-S84084 772
MT250398-P1610-S02162232 MT250398-P1210-S721272772
MT250398-S24024 280 MT250398-P2410-S602460772
MT250398-P0410-S20420280 MT250398-P3610-S483648772
MT250398-P0610-S18618280 MT250398-S96096 868
MT250398-P1210-S121212280 MT250398-P1210-S841284868
MT250398-P1810-S06186280 MT250398-P2410-S722472868
MT250398-P2410240280 MT250398-P3610-S603660868
MT250398-S30030 328 MT250398-P4210-S544254868
MT250398-P0610-S24624328 MT250398-S1080108 970
MT250398-P1210-S181218328 MT250398-P1210-S961296970
MT250398-P1810-S121812328 MT250398-P2410-S842484970
MT250398-P2410-S06246328 MT250398-P3610-S723672970
MT250398-P3010300328 MT250398-P4810-S604860970
Note: Power 10A and signal(5A) can combine freely, please contact customer service for more details. Our slip rings can be customized on the basis of standard slip rings. Should contact customer service for more information.